Czujniki mętności serii STS – niemiecka jakość i precyzja
[ultimate_heading main_heading=”MODUŁOWE CZUJNIKI MĘTNOŚCI DLA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO” spacer=”line_only” spacer_position=”middle” line_height=”2″ line_color=”#003a73″ main_heading_font_family=”font_family:Raleway|font_call:Raleway|variant:500″ main_heading_style=”font-weight:500;” main_heading_font_size=”desktop:20px;” sub_heading_font_family=”font_family:Open Sans|font_call:Open+Sans” sub_heading_margin=”margin-bottom:40px;” line_width=”100″ spacer_margin=”margin-top:20px;margin-bottom:20px;”][/ultimate_heading]
Modułowe czujniki mętności do kontroli procesu w przemyśle spożywczym firmy Seli. Celem, który postawiła sobie firma Seli było stworzenie czujnika mętności, który byłby tańszy w zakupie i eksploatacji poprzez zmniejszenie kosztów konserwacji.
Wynikiem pracy są czujniki serii STS
Opracowany przez Seli czujnik wyróżnia się kompaktową budową, wysoką dokładnością i powtarzalnością pomiarów w różnych procesach. Jest to możliwe dzięki nowej, monolitycznej konstrukcji czujników serii STS, oraz dobremu modułowi wzmacniacza elektronicznego. Zbudowanie urządzenia o tak kompaktowej konstrukcji było możliwe tylko dzięki wykorzystaniu nowoczesnych procesorów oraz komponentów elektronicznych. Dodatkowo, czujniki STS w pełni spełniają szczególne wymogi dotyczące stabilności temperaturowej wybranych komponentów.
Co dzieje się podczas prześwietlania cieczy?
Podczas przejścia wiązki światła przez ciecz, część emitowanego światła może zostać zaabsorbowana. Wynik pomiaru równy 100% świadczy o tym, że wiązka światła w całości przeniknęła przez medium. Wartość 0% oznacza, że do detektora nie dotarło żadne światło.
Co to jest pomiar mętności i gdzie jest on stosowany?
Pomiar mętności jest szeroko stosowany zarówno w przemyśle spożywczym, mleczarskim oraz produkcji napojów, jak i przemyśle chemicznym i farmaceutycznym. Jego przeznaczeniem jest ciągłe monitorowanie procesu lub dokładne wskazywanie zmian właściwości produktu (np. stężenia cząsteczek stałych, koncentracji drożdży, separacji faz, kontrola uszkodzenia filtra).
Trudno obiektywnie określić mętność cieczy. Zmętnienie cieczy jest spowodowane przez zawieszone w niej cząsteczki stałe, które mają różny współczynnik załamania. Cząsteczki stałe sprawiają, że światło ulega rozproszeniu i absorpcji.
Istnieją różne metody pomiaru mętności, np. pomiar światła przechodzącego (180°), pomiar światła rozproszonego pod kątem 90° (nefelometryczny) oraz pomiary porównawcze (ratio).
Wszystkie typowe metody pomiarowe działają w podobny sposób: źródło światła (lampa) emituje wiązkę światła. Wiązka, przechodząc przez ciecz, odbija się od zawieszonych cząsteczek i ulega rozproszeniu. Detektory mierzą światło rozproszone. Jednocześnie, mierzone jest też światło emitowane. Stosunek światła rozproszonego do emitowanego jest wartością mętności. Opisane metody nie są porównywalne i w dużej mierze zależą od wielkości cząsteczek.
Jakie są możliwości STS i czym się różni od innych urządzeń?
STS dokonuje pomiar światła przechodzącego (metodą 180°) o długości fali bliskiej podczerwieni, przy 880 nm, zgodnie z ISO 7027. Dzięki temu zniwelowany całkowicie został wpływ barwy cieczy na pomiar. Wynik pomiaru jest wyświetlany na zintegrowanym wyświetlaczu jako wartość 0 … 100%. STS występuje w wersjach z drogą optyczną o długości 5, 10 i 20mm, dzięki czemu jest odpowiedni zarówno dla mediów o niskiej, jak i średniej mętności/absorpcji.
Następnym krokiem w rozwoju technologii jest stworzenie urządzenia do pomiaru cieczy o wysokiej mętności.
Większość producentów stosuje jako źródło światła lampy wolframowe. Wiąże się to z kilkoma problemami. Wszystkie komponenty lampy mają pewną tolerancje względem siebie i reagują w szczególności na zmiany temperatury (np. podczas czyszczenia, takiego jak CIP/SIP). Ma to wyjątkowo silny wpływ na powtarzalność pomiarów. Aby lampa zapewniała powtarzalne pomiary, wymagane jest bardzo stabilne źródło prądu. Dodatkowo, właściwy zakres fal musi zostać odfiltrowany, a wiązka światła musi być skupiona za pomocą różnych soczewek. Co więcej, detektor często reaguje na światło otoczenia.