Uszkodzenie przepływomierza w bardzo wymagającym punkcie pomiarowym sieci wodociągowej? Co zrobić, żeby zminimalizować koszty, związane z awarią? Dystrybucja wody z odległych stacji uzdatniania do sieci miejskich wymaga złożonej infrastruktury. Zwykle w procesie tym bierze udział kilka pompowni, pozwalających uzyskać odpowiednio wysokie ciśnienie wody w sieci. To właśnie wysokie ciśnienie może powodować spore problemy. Właśnie z taką trudnością musiała się zmierzyć firma Katronic.
W dużej sieci niemieckiego przedsiębiorstwa wodociągowego wysokie ciśnienie uszkodziło zamontowany na rurociągu przepływomierz inwazyjny. Aby uniknąć problemów z jego wymianą, a co ważniejsze, zachować integralność systemu i uniknąć ryzyka zanieczyszczenia wody, konieczne okazało się zastosowanie rozwiązania bezinwazyjnego. Nowy przyrząd musiał również zapewnić szybkie i wiarygodne wyniki pomiarów, ponieważ rurociąg przebiegł w krytycznym miejscu pod autostradą – istniały obawy, że w przypadku rozszczelnienia, jej konstrukcja mogłaby ulec zniszczeniu.
Firma Katronic dobrała stacjonarny przepływomierz ultradźwiękowy KATflow 150. Urządzenie miało za zadanie w higieniczny sposób zastąpić stary, uszkodzony przepływomierz, zlokalizowany na rurociągu wody pod wysokim ciśnieniem. Wybór modelu okazał się idealny dla tego typu aplikacji.
Dzięki zastosowaniu sond ultradźwiękowych typu clamp-on, można było wykonać wymianę bez wstrzymania przepływu wody oraz ingerencji w rurociąg. Dodatkowo, w wyniku bezinwazyjnej instalacji, nie było również potrzeby płukania instalacji, w celu usunięcia pozostałości po montażu przyrządu.
Dane techniczne:
- Zakres przepływu: 0,01 … 25 m/s
- Średnice rurociągów: 10 mm … 3 000 mm
- Temperatura: – 30 °C … + 130 °C
- Dokładność: ± 1 – 3 % wartości mierzonej
W ostatecznym rozrachunku, wybrane rozwiązanie pozwoliło nie tylko zaoszczędzić na samych kosztach nabycia nowego układu pomiarowego (porównywalna, inwazyjna technologia pomiarowa jest znacznie droższa), ale również kilkukrotnie zmniejszyło wydatki związane z roboczogodzinami, logistyką, koniecznym przestojem, zużyciem wody, oraz wprowadzaniem zmian do rurociągu!
Add comment