Sondy czy przetwornik? Która część przepływomierza ultradźwiękowego ma największy wpływ na jego wydajność? Co można poprawić, aby przepływomierz osiągnął najwyższą dokładność? Odpowiedź może Cię zaskoczyć.
Po pierwsze – sondy!
Jedną z rzeczy, na której skupiają się producenci firmy Katronic, jest jakość wykonania sond. Większość sprzedawanych przez nas sond i ich przewodów jest wykonana ze stali nierdzewnej.
Producent pracuje również nad ograniczeniem ilości połączeń pomiędzy przetwornikiem, przewodem i sondą. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku urządzeń przenośnych. Tam, gdzie są złącza, zawsze istnieje ryzyko ich zużycia lub uszkodzenia, zwłaszcza przy końcu sondy. Dlatego właśnie decydujemy się na stosowanie sond o wytrzymałej, zamkniętej konstrukcji, a jedyne obecne złącze jest wykonane ze stali nierdzewnej i pozwala na bezpieczne podłączenie sondy do przepływomierza.
Dlaczego tak dużo uwagi poświęcamy sondom?
Z naszego doświadczenia wynika, że o ile użytkownicy szanują oraz chronią przetwornik wraz z klawiaturą i wyświetlaczem, to jednak mają tendencję do upuszczania, deptania, zanurzania oraz ogólnie złego traktowania sond. Dlatego musimy zapewnić że będą w stanie przetrwać trudności codziennego użytkowania. Ale czy to czyni sondy najważniejszą częścią układu pomiarowego?
Po drugie – przetwornik!
Następnym elementem jest przetwornik. Urządzenia występują w różnych kształtach i rozmiarach, dopasowanych do aplikacji, w których mają być zastosowane. To w nich wykonywana jest cała „mądra robota”. Przetworniki mają za zadanie przetworzyć surowe dane w ciągu tylko jednej milionowej sekundy (0,000001 s)! W tym czasie wykonywane są algorytmy i korekta profilu przepływu, z których dane są przekształcane w wiarygodny pomiar. Następnie pomiar musi zostać wyświetlony i/lub przesłany na wyjście któregokolwiek z oferowanych przez nas typów urządzeń komunikacyjnych. Jest to część, którą użytkownik może zobaczyć i wykorzystać. Ale czy jest to najważniejsza część przepływomierza ultradźwiękowego?
Po trzecie – odpowiedź!
Na początku zaznaczę, że odpowiedź ma charakter odrobinę żartobliwy, choć nie czyni jej to mniej prawdziwą. Faktem jest, że jakkolwiek dokładna i nowoczesna technologia nie zostałaby zastosowana, czynnikiem który ma największy wpływ na działanie przepływomierza ultradźwiękowego, jest osoba, która go obsługuje. Urządzenie jest tak dobre, jak dane dostarczone przez użytkownika i, ostatecznie, wynik jest tak dobry, jak instalacja urządzenia. Ujmując prosto, nie ważne jak dobry byłby przetwornik oraz sondy
śmieci na wejściu = śmieci na wyjściu
Staramy się żeby dostarczane przez nas urządzenia były proste w obsłudze i łatwe do zrozumienia. Montaż sond na rurociągu przy pomocy „Kreatora pozycjonowania sond” jest tak prosty i dokładny, jak tylko to możliwe. Instalacja jest ułatwiana poprzez podpowiedzi, zarówno w postaci wizualnej, jak i dźwiękowej. Pomimo tego, zawsze znajdzie się moment, w którym użytkownik może interweniować i zaburzyć cały proces.
W ciągu wielu lat naszej działalności niejednokrotnie spotkaliśmy się z zakłóceniami na linii użytkownik – przepływomierz. Oto jeden z przypadków, pt.:
„Dlaczego mój przepływomierz nie działa?”
Klient dokonał zakupu przepływomierza i zabiera się do instalacji. Postępuje zgodnie z wytycznymi instrukcji, do momentu instalacji sond – montuje je do góry nogami. Urządzenie nie ma prawa działać prawidłowo.
Jest to tylko jeden z przykładów, jak pomysłowi możemy być podczas instalacji urządzenia.
5 kroków aby uniknąć problemów i wykorzystać przepływomierz ultradźwiękowy w 100%:
- Jeśli chodzi o średnicę zewnętrzną i grubość ścianki, bądź tak dokładny, jak tylko to możliwe. Jeśli masz wątpliwości – sprawdź.
- Przestrzegaj zalecanej odległości montażowej pomiędzy sondami, a jeśli zauważysz znaczną różnicę, poszukaj jej przyczyny.
- Upewnij się, że podczas uruchomienia medium płynie pełnym przekrojem rurociągu. Tak jak w przypadku wszystkich przepływomierzy, warunki instalacji mają wpływ na jakość pomiaru.
- Uwzględnij w swoich oczekiwaniach odległość urządzenia od źródeł zakłóceń.
- Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, napisz lub zadzwoń do nas, aby umówić się na pomiary testowe w asyście naszego eksperta. Dzięki temu zyskasz możliwość sprawdzenia naszego urządzenia na miejscu instalacji oraz zdobędziesz wiedzę jak najlepiej wykorzystać przepływomierz, który zamierzasz kupić.
One comment
InterKrąż
Świetny wpis, miałem kiedyś problem z przepływomierzem i nie mogłem znaleźć w sieci nic konkretnego na ten temat. Na pewno zapoznam się z resztą wpisów. Pozdrawiam.