Zakłady wodociągowe są zobowiązane do monitorowania i konserwacji rozległych sieci wodociągowych, obejmujących duże obszary geograficzne. Jak wynajem bezinwazyjnych przepływomierzy ultradźwiękowych umożliwił zakładowi wodociągowemu 6-cyfrową oszczędność? Przeczytaj i dowiedz się.
Dostęp do rurociągów sieci wodociągowych jest często ograniczony, a odpowiednie punkty pomiarowe odległe i rzadko wyposażone w zasilanie. Przenośny, wodoodporny, ultradźwiękowy przepływomierz z wewnętrznym zasilaniem jest idealny dla takich zastosowań.
Właśnie z taką sytuacją spotkali się inżynierowie w miejscowości Wädenswil (Szwajcaria), gdzie przeprowadzali badania rurociągów i pomiary przepływów w ramach projektu modernizacji sieci. Wraz z lokalnym dystrybutorem Katronic, firmą Rolf Muri AG, opracowali rozwiązanie, które pozwoliło na przeprowadzenie pomiarów przez dłuższy czas, a tym samym na wyciągnięcie wniosków na temat prawidłowego wymiarowania sieci rurociągów. Szczególnie interesujące dla inżynierów były szczyty zużycia wody. Oczekiwano, że zwężenie przekroju rur doprowadzi do bardziej spójnego ich spłukiwania. Modernizacja sieci miała również wyeliminować straty wody wynoszące około 1 litr/sekundę. Zdobytą wiedzę wykorzystano do optymalnego wymiarowania wymiarów rur przy planowaniu nowej sieci wodnej.
Typ instalacji |
Przenośna |
Medium |
Woda pitna |
Średnice rurociągu |
400 mm |
Temperatura |
Otoczenia |
Po zaznajomieniu się z wszystkimi istotnymi parametrami aplikacji i szczegółowej konsultacji, do realizacji zadania pomiarowego szwajcarscy inżynierowie postanowili wypożyczyć przenośny, bezinwazyjny przepływomierz ultradźwiękowy KATflow 210. Dzięki wytrzymałej obudowie IP67, urządzenie wykonuje niezawodne pomiary niezależnie od warunków pogodowych. Wbudowane akumulatory o długiej żywotności zapewniają przeprowadzanie pomiarów nawet przez kilka tygodni bez dostępu do zewnętrznego źródła zasilania.
Zalety:
- Ogromny potencjał oszczędności poprzez minimalizację przekroju i wykorzystanie istniejącej infrastruktury sieci
- Wzrost wydajności codziennego płukania linii
- Wewnętrzne zasilanie przepływomierza
- Obudowa odporna na warunki pogodowe, umożliwiająca pomiary na zewnątrz
- Brak konieczności ingerencji w proces
- Krótkie ścieżki decyzyjne i kompetentne wsparcie przez cały okres realizacji projektu u klienta
- Bezprzewodowa transmisja wyników pomiarów przez GPRS
Po znalezieniu i wykopaniu odpowiedniego punktu pomiarowego, urządzenie zostało zamontowane i uruchomione. Ze względu na znaczenie wykonywanych pomiarów, dystrybutor zdecydował się również na zainstalowanie systemu zdalnego gromadzenia danych. Dzięki temu klient posiada w biurze łatwy i szybki dostęp do danych pomiarowych.
Zgromadzone dane potwierdziły, że maksymalne wartości zużycia wody nie są przekraczane, nawet w przypadku rurociągów o średnicach nominalnych mniejszych niż powszechne 400 mm. Dodatkowo, odsetek udanych procesów płukania w systemie rurociągów zostałby znacząco zwiększony: z 26 % do aż 86 %, co z kolei prowadziłoby do niższego zużycia wody. Zdobytą wiedzę wykorzystano do optymalnego zwymiarowania rur zastosowanych w nowej sieci wodnej. Dzięki włączeniu mniejszych średnic rurociągów do istniejącej infrastruktury, zamiast wykonania kosztownych robót ziemnych, klient zaoszczędził 6-cyfrową kwotę.
Zostaw odpowiedź